Koolielu

Koopamaalingud üle ilma

Perioodi viimasel päeval kogunesid suured ja väikesed ISEkad õppekeskusesse erinevatest maailmanurkadest pärit koopakunsti esitlusteks. Ettekandeid ilmestasid kunstitegevustes valminud suured maalingud, mis andsid edasi laste nägemused uuritud koobastest.

Paula ja Elenor tutvustasid Lääne-Austraalias asuvaid Kimberly koopaid. Sealsed joonistused eristuvad ilma suuta kujutatud olendite poolest, kelle peade ümber on värvilised peakatted, millest kiirguvad välja valgusjoad. Need on Wandjinad, keda peetakse aborigeenide kultuuris maa ja rahva loonud ülimateks vaimolenditeks. Suu puudumisele on antud kaks seletust: olendid on nii võimsad, et ei vaja kõnet ja kui neil oleks suu, ei lakkaks vihm kunagi. Wandjinad võivad seaduserikkujaid karistada üleujutuste, välgu ja tormidega. Rahvapärimus jutustab, et kui vaimud leidsid suremiseks sobiva koha, maalisid nad oma kujutised koopa seintele ja sisenesid seejärel lähedalasuvasse veesilma. Hiljem värskendasid aborigeenid neid joonistusi vaimude elujõu taastamiseks.

Emma, Rosalin ja Alessandra andsid ülevaate Cueva de las Manos’e koopamaalingutest, mis paiknevad Lõuna-Ameerikas Argentiinas. Tüdrukute uuritud koopa seintel on üles loetud üle 2000 käejäljendi. Kas seintel on rohkem vasakuid või paremaid käsi ja miks? Just, vasakuid jäljendeid on umbes 25 korda rohkem kui paremaid. Põhjuseks asjaolu, et paremakäelisi inimesi oli ja on rohkem. Jäljendi tegemiseks kasutati luust toru. Inim- ja loomafiguuride hulgas hakkavad rohkuselt silma laamad, kelledest sõltus põliselanike ellujäämine.

Ellen ja Madli tegelesid Prantsusmaal asuvate Lascaux’ koopajoonistustega.  Koopad avastati juhuslikult, kui neli seiklushimulist noorukit tuginedes vanale legendile otsisid sissepääsu aardekambrisse. Ühel poisil oli kaasas koer, kes mäenõlval äkitselt kadus. Koera otsides märkasid poisid nõlval sügavat auku ja edasine viis juba joonistuste avastamiseni. Lascaux’ maalidel on silmapaistva meisterlikkusega kujutatud ürgveiseid, metshobuseid, piisoneid, hirvi, kaslasi jt loomi. Neli hiigelsuurt musta ürgveisepulli, kellest suurim on 5,2 meetri pikkune, pakuvad kõige võimsamat vaatepilti. Sellest suuremat koopamaali ei ole tänaseni veel avastatud. Pulle on kujutatud liikumas, mis näitab kiviaegsete meistrite kõrget taset.

Katariina ja Suvi võtsid vaatluse alla Altamira koopamaalingud Põhja-Hispaanias. Ka nende koobaste avastuslugu on seotud koera sattumisega kitsa avausega koopasse. Mõned uurijad nimetavad Altamira koopa esimest saali esiaja kunsti Sixtuse kabeliks, sest see on üks selle ajastu kunsti kauneimaid näiteid. Pablo Picasso on öelnud: “Mitte keegi meist ei suuda midagi niisugust maalida.” Seintel ja lagedel võib näha piisoneid, kitsi, tarvaid, hobuseid,  emahirvi, metssigu. Arvatakse, et loomi maalisid või graveerisid kütid, lootes jahiõnne. Altamira võis olla küttide ja korilaste rituaalne keskus. Peale loomafiguuride on seal veel ristkülikukujulisi, koonusekujulisi, võtmekujulisi ja trepikujulisi märke, käejäljendeid ja “makarone”. Viimased kujutavad endast savisele seinale käega (viie sõrmega) veetud jooni.

Sofia Jasmin, Devon ja Marlon uurisid Tassili n´Ajjer koopajoonistusi Aafrikas Sahaara kõrbes. Sealsed kunstinäited pärinevad viimase jääaja lõpust, kui Sahara oli soodsate elutingimustega savann, mitte kõrb nagu praegu. Prantsuse arheoloog Henri Lhote on nimetanud Tassili rahvusparki maailma suurimaks esiajaloolise kunsti muuseumiks. Koobastest ja kaljudelt on leitud tuhandeid joonistusi, mis kajastavad sealsete asukate elatusalasid. Piltidel on võimalik näha näiteks karja pärast võitlevaid vibuküttidega salku, kaigastega üksteist vemmeldavaid inimesi, antiloope jälitavaid inimesi, piroogides sõitvaid jõehobukütte, tantsustseene, pidusööminguid jne. Vanimad kujutised on küttidest, hilisemad juba karjakasvatajatest. Kõige vanimal joonistusel figureerib kolme meetri pikkune kaitsja, kelle muskleid ja sarve peetakse võimu ning tugevuse sümboliteks.

Vaata pilte siit .

Koopajoonistused üle ilma jutustavad lugusid, erilisi, huvitavaid ja uskumatuid. Lisaks neile viiele on maailmas veel ja veel põnevaid kivikunsti näiteid. Uuri maad ja lase joonistustel rääkida!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga